U NÁS

U NÁS

(1895-1902)

 Románová čtyřdílná kronika

Úhor, Novina, Osetek, Zeměžluč 

 

 

 I.DÍL, II.DÍL, III.DÍL, IV.DÍL

 

Napsáno:

1895-1902

První vydání:

1896-1902

Věnováno:

bez věnování

Motto:

bez motta

Průměrně stran:

1.díl 490, 2.díl 470, 3.díl 540, 4.díl 460

Kapitol:

1.díl 53, 2.díl 53, 3.díl 59, 4.díl 51

Charakteristika:

Román - kronika

Doba:

19.století

Hlavní témata:

Všední život, svoboda, náboženství, víra, příroda, nové názory, osvěta, tradice, boj, venkov

Zfilmováno:

Ne

Zajímavost:

Hlavní postavou v době probouzejícího se osvícenství na venkově je katolický kněz, poctivý a svobodomyslný člověk, bojující proti předsudkům a pečující o své farníky s upřímnou láskou a pochopením. Touto postavou (ale i na osudech židovky Justýny Lewitové), od počátku autorem milovanou, Jirásek jednoznačně vyvrací ideologické předsudky o svém díle, že vidí svět černobíle a straní pouze husitům a evangelíkům.

Místo děje, Padolí, je vlastně Jiráskův Hronov. Ostatně Havlovický je v románu povýšen do Náchoda. Otec Aloise Jiráska byl žákem P.Josefa Regnera-Havlovického - Alois Jirásek o něm od otce často slýchal - jak je, již odrostlé škole, zval k sobě na faru a na zahradě je poučoval o hospodářství, jak hospodářství velmi dobře rozuměl a dával moudré rady a jak už tenkrát byl ve všem napřed. 

Hronovský kostelník a hodinář Antonín Knahl byl význačným divadelním ochotníkem, náruživým ptáčníkem a všeumělem. Na jeho mechanický betlém se chodilo dívat celé město. Alois Jirásek jako student hrál s Knahlem v Štěpánkově frašce "Veselý pohřeb" v době, kdy už byl Knahl šedesátiletým starcem.